Naturalne wody lecznicze występujące w Szczawnicy zwane są przez górali szczawami. Na tych wodach górale wypiekali chleb i ciasta (zastępowała im drożdże – głównie woda Stefan i Józefina), przygotowywali różne potrawy, a także używali ich w celach leczniczych.
Po II wojnie światowej wody lecznicze zostały uznane za kopaliny. Jako że są to wody służące poprawie zdrowia ich skład i czystość bakteriologiczna zostały zbadane przez Państwowy Zakład Higieny.
Wody szczawnickie są wodami odnawialnymi, a poszczególne źródła różnią się między sobą wydajnością, składem i mineralizacją. Zawierają naturalny dwutlenek węgla działający bezpośrednio na błonę śluzową żołądka, pobudzając go do wzmożonego wydzielania kwasów. Uzdrowisko posiada 9 ujęć wód leczniczych. Obecnie dostępnych jest 6 źródeł wód, które najlepiej spożywać w przywróconej na historyczne miejsce i odnowionej Pijalni Wód Leczniczych przy Placu Dietla – są to wody: Helena, Jan, Józef, Józefina, Stefan, Magdalena. Na terenie Szczawnicy w ujęciach ogólnodostępnych są także pozostałe wody: Wanda, Szymon oraz Pitoniakówka.
Wody te można stosować na nadkwaśność, jak również niedokwaśność żołądka – decyduje o tym temperatura pitej wody. Dwutlenek węgla występujący w zimnej wodzie (naturalny) pod wpływem ogrzania, utlenia się – wtedy woda ma odczyn zasadowy i stosuje się ją na nadkwaśność. Zimną szczawę stosuje się w leczeniu niedokwaśności.
Pijalnia Wód Mineralnych znajduje się we wschodniej części Placu Dietla w stylowym „Domu nad zdrojami”, wybudowanym przez Józefa Stefana Szalaya w 1863 roku.
W 2002 roku budynek został zniszczony przez pożar, a Pijalnia została przeniesiona w inne miejsce.
Odbudowy „Domu nad Zdrojami” w jego historycznej lokalizacji podjęła się rodzina Mańkowskich.
W 2008 roku nastąpiła inauguracja jednego z pierwszych projektów Spółki Thermaleo, czyli ponownego otwarcia Pijalni Wód Mineralnych na Placu Dietla. Tym samym szczawnicka Pijalnia została przywrócona na swoje historyczne miejsce. Budynek został zrekonstruowany i pomimo nowoczesnych instalacji i udogodnień zachował swój pierwotny architektoniczny styl oraz niepowtarzalny klimat.
Na piętrze pijalni mieści się wystawa Muzeum Uzdrowiska '200lat Uzdrowiska Szczawnica” dostępna do zwiedzania.
Dzięki zawartości żelaza poprawia kondycję krwi, a także obniża ogólny poziom cholesterolu. Ze względu na jej delikatny smak jest doskonała dla osób, które nie tolerują specyficznego smaku wód leczniczych.
Suma składników 1836,81 mg/L
Do kupienia w naszym sklepie on-line: Wody lecznicze
Woda stosowana w profilaktyce chorób układu moczowego np. w, leczeniu kamicy nerkowej. Bogata jest także w jod.
Suma składników 4642,78 mg/L
Do kupienia w naszym sklepie on-line: Wody lecznicze
Woda stosowana w profilaktyce i leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Dzięki dużej zawartości wapnia wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie. Podnosi frakcję HDL – 'dobry’ cholesterol.
Suma składników 4803,39 mg/L
Do kupienia w naszym sklepie on-line: Wody lecznicze
Woda stosowana w profilaktyce i leczeniu astmy. Zawiera jod.
Suma składników 5924,11 mg/L
Do kupienia w naszym sklepie on-line: Wody lecznicze
Woda stosowana w profilaktyce i leczeniu chorób układu pokarmowego: zaburzeń przemiany materii, niestrawności. Zawiera jod.
Suma składników 11019,45 mg/L
Do kupienia w naszym sklepie on-line: Wody lecznicze